rotary international  |  district 2231  |  gmina wolsztyn   |  powiat wolsztyn

    

24 października przypada Światowy Dzień Walki z Polio zapomnianej już u nas okropnej choroby znanej jako choroba Heinego-Medina, a na którą nadal szczepione są nasze dzieci. Szacuje się, że w Polsce ze skutkami nieodwracalnego, niesymetrycznego porażenia wiotkiego mięśni  walczyło i nadal walczy kilkanaście tysięcy chorych. Dzięki szczepionce nad wynalezieniem której pracował prof. Hilary Koprowski ta ciężka choroba została opanowana i w zasadzie zwalczona. Od 2001r. wg. WHO Europa jest wolna od wirusa Polio, ale ostatnio pojawiły się doniesienia o dwóch przypadkach na Ukrainie.  Ludzkość była już blisko całkowitemu wyeliminowaniu wirusa, ale nadal istnieją ogniska zapalne w Afganistanie, Pakistanie, Nigerii, Syrii, Somalii.

       End Polio Now- Zakończ Polio Teraz, to program walki z tą straszną chorobą prowadzony przez Rotary International wspólnie z fundacją Billa i Melindy Gates,  na którą to walkę przeznaczono już setki milionów dolarów. RC Wolsztyn ma też w tym swój skromny udział. Niestety, różne względy tj. wyznaniowe, obyczajowe polityczne, społeczne, brak świadomości itp. utrudniają dotarcie do ognisk zapalnych, wolontariuszom prowadzącym szczepienia na terenach wyżej wymienionych krajów. 24 października ma przypominać o Globalnej Inicjatywie na Rzecz Walki z Polio.

        Rotary Club Wolsztyn obok skromnych, ale ważnych wpłat na ww. inicjatywę w porozumieniu i za zgodą Pani mgr. Katarzyny Lulkiewicz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie  postanowił przybliżyć problem walki z wirusem Polio, naszej młodzieży zapraszając niezwykłego człowieka-  Krzysztofa Głombowicza. 

      Krzysztof Głombowicz jest  dziennikarzem, sportowcem, konferansjerem, ale przede wszystkim jest wspaniałym człowiekiem dotkniętym chorobą Heinego-Medina. Na spotkaniach z młodzieżą, w czterech turach udział wzięli wszyscy uczniowie, w prostych, ale bardzo emocjonalnych słowach Krzysztof opowiedział o swoim życiu, a raczej o swojej walce o życie. Dzięki sile charakteru, którą kształtował od najmłodszych lat, dzięki determinacji i samozaparciu, dzięki sportowi który uprawiał  z wózka inwalidzkiego „przesiadł” się na kule i porusza się samodzielnie na tyle, że wszedł z grupą Anny Dymnej  na Kilimandżaro.  Krzysztof powiada, że „jeśli poznasz swoją siłę i potencjał to w konsekwencji zaakceptujesz swoją niepełnosprawność”, a swoją siłę  poznawał w szpitalach w których przebywał wiele lat widząc cierpienie innych podobnych sobie dzieci. Krzysztof jest członkiem RC Bydgoszcz Stare Miasto, jest społecznikiem i nigdy nie „odmawia siebie” by nieść pomoc w myśl swojej zasady życiowej „człowiek jest tyle wart ile potrafi i chce dać innym”. 

       Widziałem, z jakim skupieniem i przejęciem nasi młodzi przyjaciele wsłuchiwali się w opowieść o życiu i walce, walce i życiu i co z nim można zrobić  gdy zaakceptuje się rzeczywistość. Młodzież ze spotkania wychodziła poruszona  w ciszy pełnej refleksji.

        Prezydent Rotary Club Wolsztyn dr. Krzysztof  Małuszek we wprowadzeniu do spotkania   opowiedział o programie End Polio Now prowadzonym przez Rotary International i walce o wyeliminowanie tej groźnej choroby oraz o problemach ze szczepieniem naszych milusińskich, ale to już oddzielny temat.   

        K.P.